Užitečné rady
Vám pomohou předcházet problémům s hemoroidy
Správné stravovací návyky
- Zařaďte do jídelníčku stravu bohatou na vlákninu.
Vláknina je zodpovědná za správnou střevní peristaltiku (pohyb střev ). - Pijte dostatek tekutin přes den ( 2-3 litry ).
- Vyhýbejte se cigaretám a nadměrnému užívání alkoholu.
- Také je důležité omezit dráždivé a pikantní jídla.
Přehnané solení zadržuje v organismu vodu a tím dochází zvýšení tlaku v cévách, včetně konečníku.
Sport a pohyb
- Je důležitý pro správné prokrvení a funkci svalů v oblasti pánevního dna. Vhodná je turistika, plavání a cvičením bez velkých zátěží.
Vyprazdňování
- Pravidelné vyprazdňování je velmi důležité. Při zácpěse zvyšuje tlak potřebný na vyprazdňování, což způsobuje i tlak v žilním řečišti, což způsobuje tvorbu nebo zhoršování hemoroidů. Paradoxně při průjmu je to podobné, dochází k opakovanému tlaku, což způsobuje ty též problémy. Je proto důležité aby bylo vyprazdňování pravidelné a jednou za den. Pokud chcete ráno vyvolat vyprázdnění, vypijte sklenici vlažné vody.
Stolice
- Měla by být měkká a kompaktní hlavně u lidí trpících tímto onemocněním. Při vyprazdňování vzniká tlak a tvrdá stolice může způsobovat ranky na oslabené sliznici,které pak krvácejí.
Anální hygiena
- Používejte neparfémovaný a bílý toaletní papír. Hned po defekaci ( vyprázdnění ) důkladně a opatrně omyjte konečník a jeho okolí šetrným mýdlem a vlažnou vodou.
Ťěžké predmety
- Jejich zvedání přenechejte jiným. Způsobuje to totiž tlak na cévy, podobný tlaku při vyprázňovaní.
Čtení na toaletě
- Zlozvyk, který při vysedávání způsobuje zhoršování stavu. Pozice zapříčiňuje neustálý tlak,který si pacient neuvědomuje.